Advert
Reklam

Kayısıya alan bazlı destek verilmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba , Yeşilyurt Ziraat Odası’nı ziyaret ederek oda yönetimiyle görüş alışverişinde bulundu.

Kayısıya alan bazlı destek verilmelidir
Reklam

MALATYA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba , Yeşilyurt Ziraat Odası’nı  ziyaret ederek oda yönetimiyle görüş alışverişinde bulundu. Ağbaba, kısa süre önce kayısıya alan bazlı gelir desteği verilmesi için kanun teklifi sunduklarını belirterek, AKP Malatya Milletvekillerinin Malatya ekonomisi ve kayısı üreticileri için çok önemli olan bu gelir desteği teklifinin yasalaşması için gerekli katkıyı sunmalarını istedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beraberinde Merkez İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar ,Yeşilyurt İlçe Başkanı Sinan Erkan, İl Başkan Yardımcısı Orhan Tanataş ve disiplin kurulu üyesi Yakup Korkmaz ile birlikte Yeşilyurt Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Yeşilyurt Ziraat Odası  ve merkez ziraat odası kapatıldığı için Koordinatör Ziraat Odası Başkanı olan  Doğan Solmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek , Malatya’da mart ve nisan aylarında meydana gelen don ve dolu olaylarının üreticiye etkilerini gündeme getirdi. Solmaz, TARSİM tarafından gerçekleştirilen  hasar tespit çalışmalarının %40’ının tamamlanmasının üreticilerin mağduriyetini artıracağını ifade ederek, tespit çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istedi.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba ise konuşmasında Malatya’nın en önemli gelir kaynağı olan kayısının son yıllarda üreticiyi mağdur ettiğini belirterek “TBMM’de Malatya’nın tüm sorunlarını olduğu gibi kayısı üreticilerinin de sorunlarını gündeme getiriyorum. Geçtiğimiz günlerde üreticilerin mağduriyetine çare olabileceğini düşündüğümüz, kayısıya alan bazlı gelir desteği verilmesi için bir kanun teklifi verdik.Tıpkı fındıkta olduğu gibi kayısıya da alan bazlı destek verilmesi Malatya için çok önemli bir adım olacak. Alan bazlı gelir desteği teklifimize AKP’nin Malatya Milletvekillerinin de destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Ağbaba, kayısı üretiminin artırılması , daha kaliteli kayısının üretilmesi için tüm kurumların ortak hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, don ve doludan olumsuz etkilenen ve büyük mağduriyet yaşayan kayısı üreticilerinin Ziraat Bankasına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarıyla ilgili de bir an önce gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. TBMM’de en çok konuşulan şehir Malatya, en çok konuşulan ürün ise kayısı. Tüm Türkiye kayısının ve kayısı üreticilerinin sorunlarını yakından takip ediyor.Dünyanın en güzel kayısısını üreten , kuru kayısı üretiminin %80’ini tek başına karşılayan bir şehrin içler acısı durumuna çare bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Yeşilyurt Ziraat Odası’nı ziyaret ederek oda yönetimiyle görüş alışverişinde bulundu.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Akçadağ’da Asfalt Sevinci
Akçadağ’da Asfalt Sevinci
Kulüp Başkanlığına Karataş Seçildi
Kulüp Başkanlığına Karataş Seçildi